Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, produkty zbożowe, w tym również te zawierające gluten, można wprowadzać do diety dzieci w tym samym czasie co inne pokarmy uzupełniające, czyli nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia (począwszy od 5. m.ż.) oraz nie później niż w 26. tygodniu (początek 7. m.ż.). Po tym okresie, wraz z rozwojem dziecka, jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze wzrasta. Szczególnie istotne jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości żelaza, którego zapasy zaczynają się wyczerpywać około 6. miesiąca życia. Do diety malucha należy wprowadzać produkty gęste odżywczo i energetycznie, czyli dostarczające dużej ilości witamin, składników mineralnych oraz energii w stosunkowo niewielkiej ilości.
Katarzyna Szulc, dietetyk i ekspertka IV edycji kampanii „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty”, proponuje przepisy na bogate w składniki odżywcze pierwsze i drugie śniadanie dla najmłodszych.
PLACUSZKI Z ORKISZOWEJ KASZY MANNY
Składniki:
-
3/4 szklanki orkiszowej kaszy manny
-
1 szklanka mleka lub napoju roślinnego
-
1 duże jabłko, starte
-
1 jajko
-
1 łyżeczka cynamonu
-
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Wlej mleko do miski, dodaj kaszę mannę i dokładnie wymieszaj. W międzyczasie obierz jabłko i zetrzyj je na tarce o drobnych oczkach. Gdy kasza wchłonie mleko (około 15 minut), dodaj do niej jajko, starte jabłko, cynamon i proszek do pieczenia. Wszystko dokładnie wymieszaj, aż składniki się połączą. Na rozgrzaną suchą patelnię lub z odrobiną oleju wylewaj małe placuszki i smaż z obu stron na złoty kolor. Podawaj z ulubionymi dodatkami, np. jogurtem naturalnym, masłem orzechowym lub owocami.
QUESADILLA Z JAJECZNICĄ
Przepis na tortille
Składniki:
-
1 szklanka mąki pełnoziarnistej
-
1 szklanka mąki pszennej
-
3/4 szklanki wrzącej wody
-
3 łyżki oleju roślinnego
-
szczypta soli (powyżej 1. roku życia)
Przygotowanie:
W dużej misce wymieszaj mąkę pszenną, mąkę pełnoziarnistą i sól (pomiń w przypadku maluszków poniżej 1. roku życia). Dodaj olej roślinny i stopniowo wlewaj ciepłą wodę, mieszając, aż składniki się połączą i utworzą miękkie ciasto. Przełóż ciasto na lekko oprószoną mąką powierzchnię i zagniataj, aż będzie gładkie i elastyczne. Podziel ciasto na 6-8 równych części i uformuj z nich kulki. Przykryj je ściereczką i pozostaw na około 10 minut, aby odpoczęły. Rozwałkuj każdą kulkę na cienki placek. Rozgrzej suchą patelnię na średnim ogniu. Piecz tortille jedną po drugiej przez około 1-2 minuty z każdej strony, aż pojawią się złociste plamki. Przykryj je ściereczką i pozostaw na około 10 minut, aby odpoczęły.
Przepis na quesadillę
Składniki:
-
2 tortille
-
2 jajka
-
1/2 szklanki startej mozzarelli
-
1/3 czerwonej papryki, drobno pokrojonej
-
1 łyżka masła
-
2 gałązki szczypiorku
Przygotowanie:
Roztrzep jajka w misce (w wersji dla starszych dzieci możesz dodać szczyptę soli i pieprzu) oraz posiekany szczypiorek. Na patelni rozpuść masło, wlej jajka, dodaj drobno posiekaną paprykę i smaż, mieszając, aż zaczną się ścinać. Na drugiej patelni umieść tortillę, posyp połową sera, nałóż na nią jajecznicę, posyp drugą połową sera. Przykryj całość drugim plackiem tortilli, dociśnij i smaż przez 2-3 minuty z każdej strony. Następnie pokrój na trójkąty i podawaj na ciepło lub na zimno.
ORKISZOWO-SZPINAKOWE NALEŚNIKI
Składniki:
-
2 jajka
-
450 ml mleka lub napoju roślinnego
-
110 g mąki orkiszowej jasnej
-
100 g mąki pełnoziarnistej
-
garść świeżego szpinaku
-
1 łyżka oleju roślinnego
-
na nadzienie: serek śmietankowy
Przygotowanie:
Umieść składniki w blenderze i zmiksuj je na gładką masę. Masa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. W razie potrzeby dodaj więcej płynu. Na rozgrzaną suchą patelnię lub patelnię z odrobiną oleju wylewaj porcje ciasta, rozprowadzając je równomiernie po całej powierzchni. Smaż naleśniki z obu stron, aż do uzyskania złotego koloru. Gotowe naleśniki odkładaj na talerz i przykrywaj ściereczką, aby nie wyschły. Podawaj szpinakowe naleśniki z ulubionymi dodatkami, takimi jak serek śmietankowy czy warzywa, lub w wersji na słodko – z owocami i jogurtem.
KOKTAJL WIŚNIOWY
-
1/2 kg wiśni mrożonych lub świeżych w sezonie (bez pestek)
-
1 opakowanie jogurtu naturalnego 150 g
-
2 łyżki płatków jęczmiennych lub owsianych
-
1 łyżeczka siemienia lnianego
-
opcjonalnie 1 łyżeczka miodu (powyżej 1. roku życia)
Przygotowanie:
Do blendera dodajemy wiśnie, jogurt, płatki oraz siemię lniane. Całość blendujemy na gładką masę, dodając w razie potrzeby trochę wody, jeśli jest to konieczne, aby uzyskać odpowiednią konsystencję.
Organizatorem ogólnopolskiej kampanii promocyjno-edukacyjnej „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty” jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej: www.glutenowyzawrotglowy.pl oraz na profilach: